Jak układać kostkę brukową? Etapy postępowania
Kostka brukowa jest obecnie jedną z najchętniej i najpowszechniej wybieranych zarówno przez prywatnych właścicieli, duże firmy, jak i miasta, w celu ułożenia chodnika i innej infrastruktury. Można ją wykorzystać właśnie na wspomnianym chodniku, na podjeździe, na ścieżce do domu, przed budynkiem biura czy tworząc z niej architekturę ogrodową. Niezależnie od tego, gdzie ją umieścimy z pewnością spełni swoją rolę i będzie prezentować się pięknie i elegancko. Warto również wiedzieć, że dostępna jest w wielu różnych wzorach i kolorach, a układaną na ziemi można urozmaicić większymi płytami brukowymi. Jak jednak wygląda montaż/ układanie kostki brukowej?
Przygotowanie terenu pod kostkę i jej ułożenie
W pierwszej kolejności jeśli chcemy ułożyć kostkę brukową musimy dokładnie przygotować na nią miejsce. Przykładowo jeśli to wymiana chodnika lub podjazdu, to najpierw ściągamy to, co tam się znajduje, czyli np. stare płyty chodnikowe. Kolejnym etapem będzie odpowiednie wyrównanie i wzmocnienie podłoża określonymi warstwami. Na koniec muszą zostać one utwardzone z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Kostkę układa się niczym puzzle, choć nie ma większego znaczenia który gdzie się znajdzie, wszystkie są takie same, chyba że mieszamy kolory. Wkładamy jedną koło drugiej, a w razie potrzeby odpowiednio docinamy i dokładamy. W tej chwili brakuje nam jeszcze czegoś, co dla niezorientowanego obserwatora przypomina fugi w budownictwie, a więc i je musimy zrobić. Polega to na wysypywaniu piasku i zamiataniu go nawet kilkakrotnie.
Kostka przy naszym domu
Odpowiednie ułożenie kostki jest bardzo ważne. Jeśli zostanie ona źle osadzona mogą pojawić się nierówności, których z pewnością wolimy uniknąć. Kostka może wyglądać naprawdę pięknie i elegancko, trzeba ją jedynie odpowiednio dopasować do miejsca, w którym ma się znajdować. Znajdźmy więc fachowców z doświadczeniem, którzy profesjonalnie ułożą naszą kostkę przed domem, firmą czy gdziekolwiek indziej, a z pewnością będziemy zadowoleni z rezultatu i użytkowania.